Európai Mezőgazdasági és Élelmezési Tanács

Az Európai Bizottság bejelentette az Európai Mezőgazdasági és Élelmezési Tanács (EBAF) hivatalos megalakulását, amely a mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd zárójelentésének egyik ajánlása volt.

Az Európai Mezőgazdasági és Élelmezési Tanács fő célja, hogy elősegítse a párbeszédet, a bizalom építését és a többszereplős részvételt az élelmiszer-ellátási lánc szereplői, a civil társadalom és az Európai Bizottság között.

Ez a konzultatív szerv várhatóan magas szintű tanácsadást nyújt majd a Bizottságnak a mezőgazdaságról szóló stratégiai párbeszéd nyomon követésével kapcsolatban. A tanács hozzá fog járulni az unós mezőgazdaság és élelmiszerek jövőképének kidolgozásához is.

Az igazgatótanács tagjainak egyik fontos feladata lesz az együttműködés elősegítése, valamint annak biztosítása, hogy az unós szakpolitikák összhangban legyenek a magánszektor kezdeményezéseivel. Külön figyelmet fordítanak az unós szakpolitikák koherenciájára és a szinergiák kialakítására.

Az igazgatótanács megbízatása öt évre szól, évente két–hat alkalommal ülésezik, de szükség esetén rendkívüli ülések összehívására is lehetőség nyílik.

A testület tagjainak kiválasztására pályázati felhívást tettek közzé, amely 2025. január 8-ig elérhető. Az igazgatótanács legfeljebb 30 tagszervezetből fog állni, amelyek a mezőgazdasági termelők közösségét, az élelmiszer-ellátási lánc szereplőit és a civil társadalmat képviselik. A tagság elnyeréséhez a szervezeteknek bizonyítaniuk kell szakértelmüket, valamint széles földrajzi lefedettséget kell biztosítaniuk az EU tagállamaiban. A szervezeteknek továbbá regisztrálniuk kell az átláthatósági nyilvántartásban is.

A pályázatok elbírálása után a Bizottság célja, hogy 2025 elején véglegesítse a testület tagságát, és ezt követően sor kerülhet a tanács első ülésére.

(Forrás: EU Bizottság)

Szerző: Zsoldos Bálint
2024.12.06.