BESZÁMOLÓ A EUROSKILLS GRAZ 2021 VERSENYRŐL

 

 

Magyarország 2021. szeptember 22-26. között hetedik alkalommal vett részt a Szakmák Európa-bajnokságán, a EuroSkills Graz 2021 versenyen, melyen 31 országból több mint 400 fiatal szakember mérte össze tudását 38 versenyszámban és további 10 bemutató szakmában. Bemutató versenyt azokban a szakmákban rendeztek, amelyek új szakmák, korábban nem szerepeltek EuroSkills versenyen, vagy a regisztrált versenyzők száma nem érte el a minimum 4 főt. Bemutató szakma esetében a versenyfeladatok színvonala, nehézsége, valamint az értékelés a hivatalos versenyszámokra vonatkozó irányelvek mentén valósul meg. A tagországok összesített rangsorát a bemutató szakmákban elért eredmények nem befolyásolják.

 

A EuroSkills Graz 2021 Európa-bajnokságon 21 versenyszámban 26 fő versenyző képviselte hazánkat, melyből 3 bemutató szakmában (ápolás és gondozás – egyéni verseny, ipar 4.0 – 2 fős csapatverseny, valamint ipari robotika – 2 fős csapatverseny) 5 fő magyar versenyző mérettette meg magát.

 

Európa-bajnok lett kertépítő versenyszámban, csapatversenyben Bokor Péter és Hutter Péter, akik – a magyar versenyzők által elért legmagasabb pontszámmal – egyben a Nemzet Legjobbjai címet is elnyerték.

 

Aranyérmet szerzett továbbá Cságoly Laura szépségápoló, Mérő Bálint webfejlesztő és Fekete Martin épületasztalos versenyzők.

 

Ezüstérmet kapott informatikai rendszerüzemeltető versenyszámban, csapatversenyben Bóné Áron Zoltán és Papp Ádám, bronzérmet vehetett át Sajtos Dániel bútorasztalos versenyző.

 

Kiemelkedő, 700 pont feletti teljesítményért további 6 versenyszámban vehettek át kiválósági érmet a magyar fiatalok:

  • Bakonyi Dávid és Kövér Dániel – mechatronika
  • Kató Szabolcs Áron – virágkötő
  • Nagy Nikolett – fodrász
  • Simon Olivér – festő, díszítőfestő
  • Török Balázs Máté – víz-, gáz- és fűtésszerelő
  • Uszkó Dorka Csenge – grafikus

 

EuroSkills Graz 2021 – A Magyar Csapat eredményei

Ssz.

Szakma

Versenyző

Pontszám

Helyezés

Megye

Város

Szakértő

1.

Ápolás és gondozás (bemutató szakma)

Bálint Eleonóra

661

4. hely

Somogy megye

Kaposvár

Fehér Zsuzsanna

2.

Autószerelő

Nagy László

656

9. hely

Hajdú-Bihar megye

Berettyóújfalu

Őri Péter

3.

Bútorasztalos

Sajtos Dániel

713

3. hely

Bronzérem

Győr-Moson-Sopron megye

Vitnyéd

Fekete Zoltán

4.

Dekoratőr, kirakatrendező

Patay Hermina

674

4. hely

Pest megye

Budapest

Sütő Boglárka

5.

Épületasztalos

Fekete Martin

725

1. hely

Aranyérem

Veszprém megye

Hajmáskér

Babanecz Csaba Attila

6.

Festő, díszítőfestő

Simon Olivér

715

4. hely

Kiválósági érem

Jász-Nagykun-Szolnok megye

Kunmadaras

Csáki Csaba

7.

Fodrász

Nagy Nikolett

705

5. hely

Kiválósági érem

Győr-Moson-Sopron megye

Sopron

Hajas László

8.

Grafikus

Uszkó Dorka Csenge

700

5. hely

Kiválósági érem

Pest megye

Veresegyház

Zsankó László

9.

Informatikai rendszerüzemeltető

Bóné Áron Zoltán

720

2. hely

Ezüstérem

Pest megye

Vácrátót

Csőke János

10.

Papp Ádám

Győr-Moson-Sopron megye

Győr

11.

Ipar 4.0

(bemutató szakma)

Sipos Kristóf Balázs

703

2. hely

Ezüstérem

Hajdú-Bihar megye

Debrecen

Molnár János Krisztián

12.

Takács Zoltán

Békés megye

Budapest

13.

Ipari robotika (bemutató szakma)

Hökkön Szilárd

709

3. hely Bronzérem

 

 

Győr-Moson-Sopron megye

Csorna

Biró István László

14.

Kuller Máté

Győr-Moson-Sopron megye

Kunsziget

15.

Kertépítő

Bokor Péter

740

1. hely

Aranyérem, Nemzet Legjobbja cím

Vas megye

 

Jákfa

Gódorné Hazenauer Zita

16.

Hutter Péter

Vas megye

 

Körmend

17.

Kőfaragó

Karpács Péter

679

6. hely

Pest megye

 

Budapest

Nagy János

18.

Mechatronika

Bakonyi Dávid

705

Kiválósági érem

Békés megye

 

Újkígyós

Dr. Jánosi László

19.

Kövér Dániel

Bács-Kiskun megye

 

Lajosmizse

20.

Nehézgép-szerelő

Apagyi Bence

680

7. hely

Hajdú-Bihar megye

Nádudvar

Karagity István

21.

Szárazépítő

Dunai László

646

8. hely

Pest megye

Budapest

Putler Csaba

22.

Szépségápoló

Cságoly Laura

720

1. hely

Aranyérem

Zala megye

Kehidakustány

Varga Máté

23.

Villanyszerelő

Krehely István

692

4. hely

Pest megye

Szigethalom

Tamás Róbert

24.

Virágkötő

Kató Szabolcs Áron

702

4. hely

Kiválósági

érem

Tolna megye

Bátaszék

Boros Attila

25.

Víz-, gáz- és fűtésszerelő

Török Balázs Máté

700

4. hely

Kiválósági érem

Pest megye

Taksony

Szigetvári Csilla

26.

Webfejlesztő

Mérő Bálint

736

1. hely

Aranyérem

Pest megye

 

Budapest

Sisák Zoltán

                     

 

Méltóképpen képviselték versenyzőink Magyarországot a bemutató szakmákban is, hiszen ipar 4.0 versenyszámban csapatversenyben Sipos Kristóf Balázs és Takács Zoltán kimagasló szakmai teljesítménnyel a 2. helyen végeztek, mellyel ezüstérmet vehettek át, míg ipari robotika szakmában Hökkön Szilárd és Kuller Máté 3. helyezéssel bronzérmet kaptak.

 

A résztvevő országok közül Magyarország az elnyert érmek alapján elért pontszámok rangsorában az előkelő 6. helyen végzett. Az elért eredmények bizonyítják a magyar szakemberek felkészültségét és szaktudását, hiszen a hazai csapat a nevezett versenyszámok több mint felében éremmel zárta a versenyt. Az elmúlt évek világ- és Európa-bajnokságain szerzett tapasztalatok megerősítették, hogy a versenyzők válogatási rendszerében és felkészítésében történt újítások (többek között: hosszabb felkészülési idő biztosítása támogatott keretek között, mentális támogatás, angol nyelvi felkészítés) jó irányba mutatnak.

 

 

 

 

Budapest, 2021. szeptember 28.

Szerző: Dr. Beregszászi Ferenc
2021.09.30.