30 év 30 név – podcast-sorozatot indított a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara a Délmagyarországgal közösen a gazdasági önkormányzat 30 éves működése alkalmából.

 

1. adás – Dr. Kőkuti Attilát, a kamara elnökét kérdeztük a múltról, a jelenleg tervekről és feladatokról, valamint a vármegye gazdasági jövőképéről


2. adás – Marsi Zoltánnal, a PC-BoX tulajdonosával és Horváth-Triznyai Ágnessel, kamaránk vállalkozásfejlesztési projektkoordinátorával, vállalati kapcsolattartójával beszélgettünk az önkéntes tagságról, a Széchenyi Kártyáról és a vállalkozásvezetési tréningről


3. adás – A jövőt a robotika és az informatika fejlődése határozza meg. De milyen segítséget kapnak ehhez a fejlődéshez a vármegye vállalkozói? Tóth Gábor, kamaránk alelnöke, a Szolgáltatási Tagozat elnöke, a PC Trade tulajdonosa választ adott a kérdésre.


4. adás – Külföldi vendégek jártak a vármegyében az Ecotours projektünk által, a kkv-k magyar jó példákon keresztül sajátíották el a körkörös turizmus legfőbb tudnivalóit. A projektről és a magyar tanulmányútról Molnár Anitával, a röszkei PaprikaMolnár Kft. tulajdonosával és Durovic Évával, a kamara projektmenedzserével beszélgettünk.


5. adás – Igen széles rendezvénypalettával rendelkezik a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara, mely rendszeresen céglátogatásokra hívja a vállalkozókat. Ilyen díjmentes programot szerveztünk a közelmúltban a mórahalmi LASS-Print Kft.-nél is a Vállalkozásfejlesztési projektben. A programról Dr. Tráserné Oláh Zsuzsanna, a kamara titkára és Szabó B. Szilvia, a LASS-Print tulajdonosa számolt be.


6. adás – Az elektromos közlekedési eszközökről, köztük a BYD autóiról és szegedi beruházásáról is szó lesz ősszel a 25. Nemzetközi Közlekedési Konferencián a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarában. A konferencia megálmodójával, a kamara legelső elnökével, Szeri Istvánnal beszélgettünk a témáról, akivel az elmúlt 30 évről és a vármegye gazdasági helyzetéről is szót ejtettünk.


7. adás – Külön klub jött létre 9 évvel ezelőtt a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarában a női vezetők számára, akik azóta minden szerdán összegyűlnek, hogy új információhoz, tudáshoz jussanak, valamint kapcsolatot építsenek. A klub vezetőjével, Novákné Halász Annával beszélgettünk, akinek jelmondata is van: Soha ne add fel! Ezzel a szemlélettel tartott nemrégiben tréningeket is a vármegyében a kamara Vállalkozásfejlesztési Projektje által.


8. adás – A Naturtex Kft.-nél már évekkel ezelőtt megtörtént a generációváltás, éppen ezért Gellért Ákos, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke saját tapasztalatokon keresztül is segítségére tud lenni vállalkozótársainak a folyamatban. De az Ipari Tagozat elnökeként, a tagozat tagjaival is folyamatosan azon dolgoznak, hogy fejlődni, gyarapodni tudjanak a vállalkozások. Mindemellett pedig arra ösztönzik a vállalkozókat, hogy helyezzenek nagy hangsúlyt az online térben való jelenlétre, valamint a fenntarthatóságra is, ahogyan teszi azt a kamara is a működése során.


9. adás – 1995 szeptembere óta hónapról hónapra hírét adja a legfontosabb történéseknek és változásoknak a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara saját lapjában, a Kamarai Futárban. Így minden vállalkozó időben hírt kap az őt érintő programokról, szabályokról, törvényekről és változásokról, sőt, különböző érdekes interjúkat is olvashatnak. Az újság indulásáról, céljairól és működéséről Őrfi Ferenccel, a Kamarai Futár főszerkesztőjével beszélgettünk, aki a kezdetek óta betölti ezt a pozíciót.


10. adás – Cipőkkel, ételrendeléssel és parkolással kapcsolatos ügyek is érkeznek napról napra a kamara által működtetett Csongrád-Csanád Vármegyei Békéltető Testülethez, mely idéntől régiós testületként működik dr. Horváth Péter Károly elnökségével. Országos szinten is kiemelkedő módon, 25 éve dolgoznak azért, hogy békés úton egyezség jöjjön létre a fogyasztók és a vállalkozások között, és megoldódjon a probléma.



11. adás – A kínai beruházók mellett egyre több vármegyei vállalkozó látja meg a lehetőséget a makói térségben, melynek gazdasága jelentős fellendülésben van. A témában Gergely Gáborral, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara makói térségi elnökével, a Hagymatikum megbízott igazgatójával beszélgettünk, aki kitért arra is, hogy új szálloda épülhet a fürdő szomszédságában, a beruházók már megvannak. Az elnök szerint több okból is érdemes Makót és térségét választani. 


12. adás – A domaszéki Maurer Gép Kft. már 70 országban van jelen, köszönhető ez annak is, hogy gyakran jelen vannak a külföldi kiállításokon. Legutóbb már a kamara segítségével tették ezt, így áfa- és vámmentes volt a termékek szállítása. Őze Péter, a cég értékesítési vezetője elárulta, hogy hogyan lehetséges mindez, valamint beszélt arról is, hogy miért váltottak pótkocsigyártásról gyümölcsfeldolgozó gépek gyártására, és mi a kulcsa annak, hogy a külföldi partnerek a Maurer Gép termékeit választják a versenytársak termékeivel szemben.



13. adás – Egyedülálló módon segíti a vállalkozásokat a válságkezelésben és a fejlesztési elképzelések megvalósításában az iparkamara. Hogy miként lehet kihasználni a Kamarai Pénzügyi Alapokat és mennyire szigorú az elbírálási folyamat, arról Domonkos Lászlót, a Kamarai Pénzügyi Alapok Munkabizottság elnökét kérdeztük. A Domi 87 Kft. tulajdonosával kitértünk az építőiparra és annak népszerűségére is, valamint szót ejtettünk arról is, hogy mi mindennel foglalkozik a kamara Kézműipari Tagozata, melynek hosszú éveken át elnöke volt.


14. adás – Megvan az idei Vállalkozói Nap időpontja, Palotás Sándor, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, a rendezvény megálmodója számolt be a részletekről. A beszélgetés során a külföldi kapcsolatépítésről is szót ejtettünk, melyben az Enterprise Europe Network dél-alföldi irodája segíti a vállalkozókat. Mindemellett pedig a kamarai választások sem maradtak ki a podcastből, Palotás Sándor a választási bizottság elnökeként beszélt arról, hogy hogyan zajlik ez a folyamat a gazdasági önkormányzatnál.


15. adás – Nem kell Szegedig utaznia a csongrádi térség vállalkozóinak, ha cégükkel kapcsolatos ügyet szeretnének intézni, hiszen helyben, Csongrádon is megtehetik azt a Fő utca 19-21. szám alatt. Hogy mi minden intézhető ott, milyen segítség kérhető az irodában, arról Horváth Jánossal, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara csongrádi térségi elnökével beszélgettünk, aki az elmúlt években sokat tett azért, hogy az önkormányzat, a szakképzési intézmények, a vállalkozók és a kamara között is gyümölcsöző legyen a kapcsolat. Ugyanakkor a helyi gazdaságnak még mindig van hova fejlődnie, így a jövőbeni tervekről is kérdeztük Horváth Jánost.


16. adás – A szentesi térség vállalkozói is bátran kérhetik a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara segítségét. Legyen szó szakképzésről, forrásszerzésről, jogszabályi változásokról vagy adózásról, Szentesen a Budai Nagy Antal utca 6. szám alatti irodában választ kapnak a kérdéseikre. A témában Nagypál Szilárddal, a kamara szentesi térségi elnökével beszélgettünk, aki azt javasolta a vállalkozóknak, hogy bármilyen nehéz is, fejlesszenek, mert aki nem megy előre, lemarad.


17. adás – Egy kis garázsból, 10 ruhával indult Héjja Zsoltné vállalkozása 34 évvel ezelőtt Szegeden. Ma már szinte megszámlálhatatlan mennyiségű ruhával várják férjével a menyasszonyokat, valamint a szalagavatóra készülő fiatalokat a Kossuth Lajos sugárúti Aphrodite Esküvői Ruhaszalonban. Éva szerint egyébként ma sokkal könnyebb vállalkozónak lenni, ráadásul a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara már az első lépéseknél segít, legyen szó jó tanácsról, ügyintézésről vagy épp forrásszerzésről. Megjegyezte, a női vállalkozók számára plusz egy segítség, hogy a kamarában működik egy Női Vezetői Klub, melyen keresztül egymást segítik a nők.